• امروز جمعه بیست و هشتم خرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

عمل و تعهد به قرآن بالاترین درجه انس با قرآن است

عمل و تعهد به قرآن بالاترین درجه انس با قرآن است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: یک درجه از انس با قرآن نگاه کردن به کلمات قرآن، یک درجه تلاوت و خواندن این کلمات و یک درجه تفهیم و درک قرآن است و یک درجه بالاتر از انس با قرآن، ایمان قلبی داشتن به این کلمات و درجه بالاتر از آن میزان عمل به این کلمات و تعهد عملی به کلمات قرآن کریم است.

 شنبه 22 شهریور 1399   75  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از  ایکنا از کردستان، حجت‌الاسلام کاروند، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان ،  در مراسم افتتاحیه مرحله استانی چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن که در مسجد جامع سنندج برگزار شد، اظهار کرد: چهل و سومین دوره از مسابقات قرآنی به دلیل شرایط بسیار حساس کرونایی به طور فشرده و بدون حضور مدعوین برگزار می‌شود و برنامه افتتاحیه و اختتامیه نیز در یک روز برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه به منظور حفظ سلامتی فعالان قرآنی سعی شده تا تمام پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، افزود: این دوره از مسابقات قرآنی با حضور داوران قرآنی که پیشکسوتان قرآنی استان کردستان هستند، برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان بیان کرد: قرآن کریم یک کتاب همگانی و همیشگی است و یکی از دلایل معجزه قرآن همگانی بودن آن است چراکه مربوط به کشور، مملکت و گروه خاصی نیست و تمام عالم اگر بر سفره قرآن بنشیند از آن بهره‌مند خواهد شد.
وی با اشاره به همیشگی بودن قرآن کریم اشاره و عنوان کرد: قرآن مربوط به عصر و دوره خاصی نیست، از زمان نزول تا قیامت قرآن کتاب هدایت است و اگر در جایی از دنیا جسارتی به مقام قرآن می‌شود به دلیل ترس از همگانی شدن قرآن بوده است.
مأنوس شدن جامعه با قرآن
حجت‌الاسلام کاروند با اشاره به اینکه انس با قرآن یکی از نکات حائز اهمیت بوده که باید مورد توجه قرار گیرد، اعلام کرد: برای انس با قرآن صرفا نباید به جامعه قرآنی بسنده کنیم بلکه تمام افراد جامعه باید با قرآن مأنوس شوند.
وی ادامه داد: یک درجه از انس با قرآن نگاه کردن به کلمات قرآن، یک درجه تلاوت و خواندن این کلمات و یک درجه تفهیم و درک کلمات قرآن است و یک درجه بالاتر از انس با قرآن است، ایمان قلبی داشتن به این کلمات و درجه بالاتر از آن میزان عمل به این کلمات و تعهد عملی به کلمات قرآن کریم است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان با تأکید بر اینکه در عصر حاضر با وجود گذشت ۱۴۰۰ سال از نزول قرآن بازهم قرآن مهجور مانده است، گفت: فقط افراد کم سواد و بیسواد قرآنی عامل مهجوریت قرآن نیستند.
وی افزود: آیا حافظ، قاری، مرتل و مفسر قرآن بودن می‌تواند ما را از مهجوریت قرآن در بیاورد، پاسخ این است که اگر قرآن در متن زندگی فعالان و قاریان قرآن باشد نه در حاشیه هیچگاه مهجور نیست اگر اصل چیزی دیگری و حاشیه چیز دیگری باشد، قرآن مهجور مانده است.
حجت‌الاسلام کاروند نگاه جامعه در بحث استفاده حداقلی از قرآن را به عنوان یک آسیب و مصیبت بزرگ ذکر و عنوان کرد: در جامعه ما به طور متداول انس با قرآن در حد استخاره از قرآن، خواندن قرآن برای میت، بردن قرآن به خانه نو، از زیر قرآن رد شدن مسافر، بازکردن قرآن در مراسم عقد بوده است.
قرآن؛ کتاب فرهنگ جامعه
وی بیان کرد: قرآن باید کتاب فرهنگ یک جامعه باشد، کتاب سیاسیت، اقتصاد، تهذیب، شفا و ...باید قرآن باشد تا بتوان نهایت بهره را از این کتاب آسمانی را برد.
حجت‌الاسلام کاروند با اشاره به اینکه وجود قاریان و حافظان قرآن یک افتخار بزرگ برای خانواده محسوب می‌شود، یادآور شد: ما امروز در جامعه داریم، کسانی را که دکترای یک رشته تحصیلی را دارند اما سواد تلاوت یک آیه قرآن را ندارند و این مهجوریت قرآن است و امروز اعتقاد به شفا بودن قرآن خیلی کمتر از استخاره در قرآن شده و این امر مهجور ماندن قرآن است که باید از آن دوری جست.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار