• امروز یک شنبه یازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

گزارش|محبوبیت و جایگاه والای امیرالمومنین(ع) از دیدگاه علمای برجسته اهل‌سنت کردستان

گزارش|محبوبیت و جایگاه والای امیرالمومنین(ع) از دیدگاه علمای برجسته اهل‌سنت کردستان

علمای برجسته اهل‌سنت استان کردستان دیدگاه خود را نسبت به چرایی محبوبیت و جایگاه والای امام علی(ع) بیان کردند.

 شنبه 27 اردیبهشت 1399   12  0      

به گزارش  روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، امیرالمؤمنین حضرت امام علی(ع) یکی از معدود شخصیت‌هایی است که جهانی را به حیرت واداشته است. چهارده قرن است که متفکرین و نوابغ بشری در ابعاد شخصیت مولا حیرانند و هر چه در اقیانوس بیکران علوی فرو می‌روند و عمیق‌تر می‌شوند بر حیرتشان افزوده می‌شود.
سخنرانی‌هایی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین(ع) داشته‌اند، مجموعه‌ی با ارزشی است که به ابعاد شخصیت آن حضرت پرداخته و برای مشتاقان امیرالمؤمنین(ع) فرصتی را فراهم می‌آورد تا معرفت خویش را نسبت به آن امام بزرگ بیشتر کنند.
برای آشنایی بیشتر و بهتر با شخصیت امیرالمؤمنین امام علی(ع) به سراغ علمای برجسته اهل‌سنت استان کردستان رفتیم تا دیدگاه خود را نسبت به ویژگی‌های بارز شخصیتی و چرایی محبوبیت و جایگاه والای ایشان در بین اهل تسنن بیان کنند.
*ماموستا رستمی: شخصیت و جایگاه والای امیرالمؤمنین امام علی(ع) با زبان و قلم توصیف نمی‌شود
ماموستا فایق رستمی، نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تسلیت سالروز شهادت جانسوز حضرت امام علی(ع) به تمام مسلمانان ایران اسلامی و مردم استان اظهار داشت: امیرالمومنین علی(ع) به‌دست یکی از خوارج به نام ابن مجلم مرادی، به شهادت رسید.
وی افزود: حقیقتاً شخصیت و جایگاه والای امیرالمؤمنین امام علی(ع) با زبان و قلم توصیف نمی‌شود و فرموده‌های پیامبرگرامی اسلام(ص) و احادیت و کتب اهل‌سنت بیانگر این واقعیت است.
نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سنندج تصریح کرد: امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) بی‌تردید یکی از شجاع‌ترین انسان‌های خلق‌شده توسط خداوند متعال در میدان نبرد و دفاع از اسلام و حقوق مسلمانان بوده که همواره در نبردهای مختلف دشمن را شکست داده است.
وی گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) به خاطر فضیلتی که خداوند به امیرالمؤمنین(ع) بخشیده بود، بسیار ایشان را کرامت می‌کرد و در روایتی فرموده «إِنَّهُ أَوَّلُ مَنْ یَدْخُلُ الْجَنَّة» به درستی که او [امام علی(ع)]، اولین شخصی‌ است که وارد بهشت می‌شود.
ماموستا رستمی با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) همواره با زبان روزه مشغول راز و نیاز و کمک به فقرا و نیازمندان بود؛ ادامه داد: رسول خدا (ص) از خداوند خواسته بود که برای امت خود سرپرستی مهربان، دلسوز و حکیم قرار دهد و پرچم اسلام را به دست امام علی(ع) دادند.
وی با بیان اینکه امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) همواره در راه خدا ایثار و از خودگذشتگی می‌کرد و از جان خود گذشت می‌کرد، اظهار کرد: از دیگر  فضائل آن حضرت، خوابیدن در بستر پیامبر در ‌لیلة‌المبیت بود، شبی که سران قریش تصمیم گرفتند در آن شب پیامبر اسلام (ص) را به قتل برسانند اما ایشان به جای پیامبر اکرم در بستر آن حضرت خوابید و نقشه قریش به سرانجام نرسید.
نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) همواره آماده شهادت در راه خدا بود و در کتب اهل‌‌سنت به بزرگواری و جایگاه والای ایشان زیاد پرداخته شده که باید نسل جوان امروزی با شخصیت آن حضرت آشنا شوند.
*ماموستا خدایی: امیرالمومنین علی(ع)؛ الگویی برای همه‌ی نسل‌های بشر
ماموستا عبدالرحمن خدایی، عالم برجسته اهل‌سنت استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تسلیت سالروز شهادت مظلومانه مولی الموحدین حضرت امیرالمومنین علی(ع) اظهار داشت: حضرت علی(ع) اکمال دین و نعم الهی است.
وی با بیان اینکه وجود امیرالمومنین(ع) از جهات متعدد و در شرایط گوناگون برای همه‌ی نسل‌های بشر، الگو، یک درس جاودانه و فراموش‌نشدنی است؛ گفت: «عدالت و دادگستری، شجاعت و رادمردی، اکرام یتیمان و تفسیر قرآن، ایمان و عشق و جان نثاری» از ویژگی‌های بارز شخصیتی امام علی(ع) است.
امام جمعه شهرستان مرزی بانه با بیان اینکه زبان بنده از وصف شخصیت و بزرگی امام علی(ع) قاصر است، تصریح کرد: امام علی(ع) اسدالله، شیرخدا و پیروز میدان و پشتیبان اسلام، دین و مسلمین بود و ملقب به حیدر کرار به معنای «شیر» و نماد شجاعت و شکست‌ناپذیری است.
ماموستا خدایی با تاکید بر اینکه فضایل والای حضرت امیرالمومنین(ع) در جامعه تبیین شود؛ اظهار کرد: حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) در تمام وقایع و جنگ‌ها از مقام شامخی برخوردار بودند و باید دلاوری، از خودگذشتگی، شجاعت، جنگاوری، جان فشانی‌ها و پایداری ایشان برای نسل جوان امروزی بازگو شود.
عالم برجسته اهل‌سنت استان کردستان تاکید کرد: امیدوارم همه مسلمانان ادامه‌دهنده راه و روش و سیره زندگی اهل‌بیت(ع) و حضرت امیرالمومنین(ع) باشیم تا بتوانیم راه حق و حقیقیت را ادامه دهیم.
*ماموستا راستی: امیرالمؤمنین(ع) در بین اهل‌سنت از محبوبیت و جایگاه والایی برخوردار است
ماموستا محمدامین راستی، عالم برجسته‌ اهل‌سنت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تسلیت شهادت مولای متقیان علی(ع) به همه مردم شیعه و سنی سراسر کشور؛ در توصیف شخصیت امام علی(ع) اظهار داشت: حضرت علی(ع) شخصیتی بزرگ و بی‌بدیل است که در طول تاریخ همواره مورد مدح و ستایش بزرگان قرار گرفته است.
وی گفت: حضرت رسول اکرم(ص) درباره حضرت علی(ع) فرموده «أنَا مَدینَةُ العِلمِ وعَلِیٌّ بابُها، فَمَن أرادَ العِلمَ فَلیَأتِ بابَ المَدینَةِ»؛ [من شهر علم هستم و دروازه آن شهر، علی بن‌ابیطالب است، هر کس علم بخواهد به دروازه شهر بیاید]
امام جمعه موقت سنندج با بیان اینکه شخصیت امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) در بین اهل‌سنت از محبوبیت و جایگاه والایی برخوردار است، تصریح کرد: حضرت علی(ع) در سخت‌ترین شرایط در برابر همه کفار ایستاد و اجازه نداد دشمنان، پیامبرگرامی اسلام(ص) را به شهادت برسانند.
ماموستا راستی با یادآوری اینکه امام علی(ع) در کعبه و خانه خدا به دنیا آمد، افزود: حضرت امیرالمومنین از شخصیت والا و باعظمتی برخوردار هستند که همه افراد و جوانان می‌توانند درباره این شخصیت تحقیق و بررسی کرده و برای موفقیت در زندگی‌شان، ادامه‌دهنده راه و رسم ایشان باشند.
*ماموستا شیرزادی: شخصیت حضرت علی(ع) به اندازه تمام تاریخ بشریت پر از فضائل و بلندمرتبگی است
ماموستا مصطفی شیرزادی، عالم برجسته اهل‌سنت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تسلیت سالروز شهادت امیرالمومنین علی(ع) به همه مردم متدین و مومن سراسر کشور و استان کردستان اظهار داشت: شخصیت حضرت علی(ع) به اندازه تمام تاریخ بشریت پر از فضائل، الگو، درس عبرت، شأن و بلندمرتبگی است، شخصیتی که در دامان پیامبر اسلام(ص) پرورش یافت و تربیت شد.
وی با بیان اینکه دوران زندگی پرافتخار امام علی(ع) همانند دریایی است که از هر سو وارد آن گردی عمیق سرزمین آن نیکی و ساحلی آن جود و سخاوت است؛ گفت: حضرت علی(ع) در برقراری «حق و عدالت» نزدیک و دور، برادر و خواهر و یا فامیل و غیرفامیل نمی‌شناخت چراکه در مرام آن حضرت همه انسان ها در یک ردیف و صف قرار داشتند و تنها ممیزه برتری آنها به فضیلت معنوی، تقوا و ورع الهی بود.
امام جمعه شهرستان مرزی مریوان با تاکید بر ضرورت شناخت اصول شخصیتی و برشمردن ویژگی‌های سادگی و معنویت زندگی امام علی(ع) گفت: ما باید با الهام از این امام همام در زندگی فردی و اجتماعی خود از تشریفات و تجملات دوری کرده تا خودمان را با معیارها و شاخصه‌های این بزرگ‌مرد تاریخ هماهنگ کنیم.
وی با بیان اینکه اهل‌سنت جایگاه ویژه و احترام خاصی برای امام علی(ع) قائل هستند، گفت: کمک به نیازمندان، رأفت و گذشت یکی از مهم‌ترین درس‌هایی‌ست که باید همه ما و نسل جوان امروزی از امیرالمومنین علی(ع) فرا بگیریم.
ماموستا شیرزادی با یادآوری اینکه حضرت علی(ع) بارها و در برهه‌های زمانی مختلف در دوران خانه‌نشینی و حاکمیت امت اسلامی هرگز از دایره حق و عدالت خارج نشد؛ یادآور شد: ایشان در کنار شاخصه عدالت‌طلبی، دین‌مداری، اخلاص، بردباری، قناعت و سخاوت‌مندی؛ همیشه در یاری به محرومان و نیازمندان پیش‌قدم بوده و هیچ وقت اجازه نداده تا افراد مظلوم در انزوا قرار گرفته و مورد بی‌توجهی قرار گیرند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار