• امروز جمعه بیست و هشتم خرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف؛ سنت دیرینه مردمان خیر و سخاوتمند استان کردستان

وقف؛ سنت دیرینه مردمان خیر و سخاوتمند استان کردستان

مردم خیر و نیک‌اندیش استان کردستان همواره در ترویج فرهنگ وقف و انجام کارهای خیرخواهانه و خداپسندانه زبانزد عام و خاص هستند.

 دوشنبه 13 آبان 1398   131  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، انسان موجودی اجتماعی است که رشد و تکامل آن در گرو زندگی جمعی و تعاون و همکاری با دیگر همنوعان قرار دارد، جوامع انسانی گرچه از نظر فرهنگی و اجتماعی بسیار متفاوت و گوناگون‌ا‌ند، اما نمی‌توانند بدون مشارکت و همیاری افراد جامعه به حیات خود ادامه دهند؛ به همین دلیل فرهنگ وقف را می‌تون عمومی‌ترین پدیده تعاون و همکاری بشری دانست که از قدیمی‌ترین دوره‌های تاریخی در جوامع مختلف وجود داشته است.
مشارکت و دخالت مردم در سازماندهی محیط پیرامون خود از طریق ایجاد و احداث بناهای وقفی یکی از جنبه‌های مهم تأثیر وقف در تشکل و قوام جوامع بشری به شمار می‌رود و خوشبختانه این فرهنگ مبارک در میان کردستانی‌های خیر و نیک‌اندیش ماندگار و حفظ شده است.
ثبت وقف جدید در مریوان
حجت‌الاسلام محمد کاروند، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، از ثبت یک وقف جدید در شهرستان مریوان در دهه وقف خبر داد و اظهار داشت: واقفین خیر اندیش ورثه مرحوم علی مینویی 3770 متر زمین کشاوری دارای سند مالکیت را با ارزش بیش از 100 میلیون تومان با نیت مسجد روستای "نی" وقف کردند.
وی افزود: امسال 23 وقف جدید در استان کردستان ثبت شده که بیشترین وقف‌های جدید مربوط به شهرستان بانه است و امیدواریم خیرین سایر شهرستان‌ها نیز در زمینه ثبت موقوفاتی با نیات روز جامعه اهتمام داشته باشند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان با تاکید بر اینکه باید همه مردم برای ترویج فرهنگ وقف مشارکت کنند، تصریح کرد: چشمه خیرات و منفعت وقف همیشه جاری بوده و همواره نیازمندان می‌توانند از ثمرات وقف بهره‌مند شوند.
خبرنگار تسنیم، از آنجا که مردم بانه به اختیارالدینی‌ها مشهور و همواره در کارهای خیرخواهانه و خداپسندانه زبانزد عام و خاص بوده، فرهنگ و اعتقادات مردم و اقدامات انجام شده در سطح این شهرستان را منعکس کرده تا همواره نسل جوان امروزی با این فرهنگ و سنت دیرینه آشنا شوند.
مردم شهرستان بانه معتقدند که ترویج فرهنگ وقف، کمک به هم‌نوع و فعالیت در امورات خیرخواهانه ریشه در فرهنگ اصیل دینی داشته و در تمام ادیان الهی نسبت به آن تأکید شده و به همین دلیل مردم این دیار با هر نوع عقیده و باوری به‌طور ذاتی دوست دارند وارد فعالیت‌های انسان دوستانه شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار