• امروز چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف‌های جالب سال 97 در کردستان/وقف تنها خیر بی‌توقف

وقف‌های جالب سال 97 در کردستان/وقف تنها خیر بی‌توقف

وقف خانه یک رفتگر بانه‌ای تا وقف تنها دارایی یک واقف خیراندیش دهگلانی به نیت سرای سالمندان وقف‌های جالبی است که طی امسال در استان کردستان به ثبت رسیده است.

 چهارشنبه 22 اسفند 1397   45  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، وقف جوشش جویبار جوانمردی و سخاوت از چشمه‌سار نورانی و  جلاگرفته جان مؤمنی است که از نور کرامت خداوند جلیل جریان می‌یابد، وقف بارش باران سخاوت و نوازش نسیم مهربانی در کویر عطشناک زندگی است.
وقف همان شجره طیبه‌ای است که واقف در دنیا می‌کارد و شاخ برگش تا آسمان‌ها سر می‌کشد تا ثمری شیرین برای واقل در قیامت باشد.
انگیزه‌های وقف متفاوت است، از خوابی شخصی تا دیدن تصویری که زندگی واقف را متحول کرده باشد، به همان نسبت که واقفان متعددند، نیت‌های وقف نیز بسیار و فراوان است.
مطابق آمارهای سازمان اوقاف کشور، واقفین ایرانی با ۷۵۰ نوع نیت، متنوع‌ترین وقف‌ها را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند در کشور از وقف برای برندگان جایزه نوبل در اواخر آذرماه سال ۱۳۸۵، وقف زمین برای جانوران، وقف درختی برای گسترش اسلام، وقف‌های خوراکی، وقف سیم‌کارت رند برای امامزاده تا وقف برای حمام در کشور ما به ثبت رسیده است.
به نقل از اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان، در حال حاضر 2 هزار و 132 موقوفه با 14 هزار و 714 رقبه متصرفی و 2 هزار و 941 رقبه غیرمتصرفی در استان کردستان وجود دارد.
30 نیت از مجموع 770 نیت وقفی در کشور در کردستان وجود دارد که بیش از 95  درصد نیت موقوفات در این استان وقف بر مساجد است.
آبان ماه امسال وقف یک باب منزل مسکونی توسط رفتگر بانه‌ای به عنوان یکی از شاخص‌ترین موقوفات در کردستان ثبت شد.
در کمتر از چند ماه از ثبت این موقوفه، واقف خیراندیش دیگری در شهرستان دهگلان اقدام به وقف تنها دارایی‌ خود یعنی یک باب منزل مسکونی به ارزش 120 میلیون تومان شد.
کاک شریف متولد چهارم تیرماه سال 1333 است که به قول خودش از دار دنیا همین باب منزل مسکونی را دارد و حقوق بازنشستگی که ماهیانه از تامین اجتماعی می‌گیرد.
زمین کشاورزی و ملک و املاک دیگری جز همین باب واحد مسکونی ندارد، اما همین داشته‌اش را هم دوست دارد در راه خدا ببخشد.
از کاک شریف در مورد دلیل کارش که می‌پرسم، می‌گوید: همه داشته‌هایم از دار دنیا همین سرپناهی است که به همراه همسرم در آن زندگی می‌کنیم، ولی هیچ وابستگی به آن ندارم و معتقدم می‌شود توشه‌ای برای قیامتم باشد.
وی ادامه می‌دهد: از همسر اولم چهار فرزند داشتم دو فرزندم را در جریان یک تصادف از دست دادم، بعد از مرگ فرزندانم بنا به دلایل مختلف از همسرم جدا شدم و در حال حاضر نیز 2 فرزند دیگرم با مادرشان زندگی می‌کنند بعد از ازدواج دومم الان بیش از 10 سال است که فرزندانم را ندیده‌ام.
در زندگی مشترک با همسر دوم هم صاحب فرزندی نشده‌ام، حقوق تامین اجتماعی دارم که بعد از مرگم به همسرم می‌رسد و این خانه را هم وقف سرای سالمندان کردم.
می‌پرسم دلیل خاصی داشتید که بین این همه نیت متعدد منزلتان را وقف سرای سالمند کردید؟
می‌گوید: اکثر قریب به اتفاق کسانی که در سرای سالمندان زندگی می‌کنند بی‌کس و کار هستند و کسی را ندارند که از آنها حمایتی داشته باشد.
تا به امروز هیچ وقت گذرم به سرای سالمندان نخورده است، اما وقتی به چشم‌های منتظر آنها پشت پنجره‌های اتاق‌هایشان فکر می‌کنم دلم برایشان غمگین می‌شود.
حس غربت و بی‌کس حس تلخی است که احساس می‌کنم چنین افرادی بیش از دیگران این چنین حسی را تجربه می‌کنند.
قبل از اینکه اقدام به وقف منزلم بکنم با همسرم مشورت کردم او هم راضی است تا زمانی که در قید حیات باشم زیر سقف همین خانه روزگار می‌گذارنم اگر همسرم بعد از من بماند حقوق بازنشستگی کفاف زندگیش را خواهد کرد.
معتقدم چراغ قیامت را باید قبل از مرگم روشن کنم چون بعد از مرگ هیچ ارزشی ندارد خواستم خودم با دست خودم تنها دارایی که دارم را در راه خدا ببخشم، سرای سالمندان و کمک به ایتام بی‌سرپرست تحت پوشش بهزیستی را بهترین محل برای بخشیدن مالم یافتم.
از می‌خواهیم جلوی لنز دوربینمان قرار بگیرد که می‌گوید: اجازه بدهید که تصویری از من پخش نشود این اقدامی که انجام داده‌ام کاری است برای دل خودم نمی‌خواهم در جامعه شناخته شوم!
و سخن آخر...
وقف، زیباترین معامله‌ای است که یک کفه آن را رضای خدا و کفه دیگر را هبه نعمات خدا تشکیل می‌دهد، هرکس که با دست کوتاه وقف کند از دستی بلند پاداش می‌گیرد پس بیاید برای ترویج هرچه بیشتر این چشمه همیشه جاری همه در حد توان و بضاعت تلاش کنیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار