• امروز جمعه دوم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اجازه تعرض به موقوفات را نمی‌دهیم/14 هزار و 700 رقبه متصرفی در کردستان وجود دارد

اجازه تعرض به موقوفات را نمی‌دهیم/14 هزار و 700 رقبه متصرفی در کردستان وجود دارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: ۱۴ هزار و ۷۱۴ مورد رقبه متصرفی و ۲ هزار و ۹۴۱ رقبه غیرمتصرفی در کردستان وجود دارد.

 پنج شنبه 17 آبان 1397   41  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از خبرگزاری بسیج ،حجت الاسلام مصطفی نوروزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: وقف زیباترین هدیه و ماندگارترین احسان است و در حال حاضر می‌تواند شاه کلید حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد.
وی با اشاره به اینکه در مجموع ۲ هزار و ۱۲۳ موقوفه در استان کردستان وجود دارد، افزود: ۱۴ هزار و ۷۱۴ مورد رقبه متصرفی و ۲ هزار و ۹۴۱ رقبه غیرمتصرفی هم در کردستان وجود دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با اشاره به سنددار کردن دو هزار و ۱۷۰ رقبه، بقعه متبرکه و امامزاده در استان، عنوان کرد: در سه سال اخیر طرح جامع موقوفات در جهت توسعه و ساماندهی بقاع و اماکن متبرکه استان برای ۱۷ بقعه در استان تهیه شده است.
وی با اشاره به بازسازی و مقاوم سازی بنای بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده یحیی (ع)، حبیبه خاتون (س) و بقعه امامزاده فاضل (ع) در شهرستان بیجار، تصریح کرد: سه طرح سرمایه گذاری هم جهت احیاء، عمران و آبادانی موقوفات در استان به تصویب رسیده است.
حجت الاسلام نوروزی به برگزاری ۱۴۰ ویژه برنامه در بقاع و اماکن متبرکه استان اشاره و ذکر کرد: ۲۰۰ نشست تخصصی وقف با حضور روحانیون و ائمه جمعه و بازاریان و اصحاب رسانه و ... در استان برگزار شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان در ادامه به تعداد وقف‌های جدید استان به تفکیک شهرستان‌ها اشاره و اعلام کرد: شهرستان بانه ۲۸، بیجار ۳۴، سنندج و کامیاران ۱۱۱، سقز ۳۱، قروه ۱۵ و مریوان ۶۹ مورد وقف جدید داشته‌اند.
وی به آمار وقف‌های منفعتی استان هم اشاره و بیان کرد: در شهرستان بانه ۱۶، بیجار ۲۸، سنندج و کامیاران ۱۶، سقز ۶، قروه ۱۳ و مریوان ۲۸ مورد وقف منفعتی بوده است.
حجت الاسلام نوروزی ذکر کرد: ۹ موقوفه جدید هم در شهرستان‌های کامیاران، سنندج، قروه، سقز و دیواندره در استان کشف شده است.
وی با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس تولیت تمامی اماکن زیارتی و قدمگاه‌ها با اداره اوقاف است، تصریح کرد: سند شش دانگ قدمگاه خضر زنده در شهر سنندج را داریم و متولی اصلی آن هستیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با شرکت شش هزار و ۵۰۰ نفر، خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری اوقاف کشور، دو رتبه برتر کشوری در رشته حفظ کل بانوان و ترتیل آقایان را کسب کردیم.
نوروزی اضافه کرد: اجازه تعرض به موقوفات در استان را نمی‌دهیم و کسی که بخواهد وقف مورد تایید دین اسلام را تضعیف کند فردای قیامت باید پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: براینکه احقاق حقوق اوقاف اولویت ما است و در این مسیر برای ما مهم نیست که طرف مقابل ما دستگاه دولتی و یا شخص عادی باشد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان عنوان کرد: خیلی از جا‌ها زمین‌هایی واگذار و در اختیار دستگاه‌ها قرار داده شده بود که همه این‌ها را احیا و اراضی را بازپس گرفتیم.
نوروزی گفت: سنددار کردن موقفات کار سختی است، اما طی دو سال اخیر ۲ هزار و ۱۷۰ رقبه در استان سنددار شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار