• امروز جمعه دوم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

99 درصد نیات واقفین نیک اندیش بانه ایی وقف بر مسجد است

99 درصد نیات واقفین نیک اندیش بانه ایی وقف بر مسجد است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بانه گفت: 99 درصد نیات وافقین نیک اندیش این شهرستان وقف بر مساجد و مایحتاج ضروری این اماکن مذهبی است.

 پنج شنبه 17 آبان 1397   36  0      

 به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از ایکنا آرمان شریفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مایحتاج ضروری مساجد شامل هزینه های عمرانی، برنامه های فرهنگی، حقوق ماموستایان و  خادمین است که بسیاری از مساجد شهرستان دارای موقوفاتی هستند که از محل درآمد آنها، اداره می شوند.
وی با بیان اینکه امسال حقوق ماموستایان در یک نوبت افزایش یافت و حقوق و مایحتاج ضروری طلبه ها در مساجد هم تامین شد، افزود: اوقاف و امور خیریه بانه امسال چهار میلیارد ریال برای مایحتاج ضروری مساجد از محل نیات واقفین هزینه کرده است.
شریفی تاکید کرد: 63 پرونده جریانی برای اخذ حق و حقوق موقوفات از اشخاص حقیقی و حقوقی در این شهرستان طرح دعوا شده و طبق منویات مقام معظم رهبری حفظ عین موقوفه و اجرای نیات واقف خیراندیش در اولویت کاری است.
وی یادآور شد: برنامه اعلامی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به شهرستان بانه مصوبه امسال در زمینه تنظیم اسناد 325 مورد بود که در هفت ماه گذشته 370 مورد تجدید اجاره انجام شد که 50 مورد از برنامه پیش بینی بیشتر بوده است.
شریفی گفت: امسال 56 خادم مساجد بیمه شدند که 75 درصد هزینه بیمه آنها توسط دولت و 25 درصد نیز توسط خود خادم پرداخت می شود ضمن اینکه 120 مورد پرونده خادمین هیات امنایی هم برای پوشش بیمه ایی تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: امسال 500 میلیون ریال اعتبار دولتی به اداره اوقاف بانه اختصاص یافت که بین 32 مسجد شهرستان توزیع شد، این اعتبار صرف هزینه های عمرانی مساجد می شود.
رئیس اوقاف و امور خیریه بانه افزود: امسال 30 مورد سند اولیه و تعویض سند مالکیت دفترچه ای به تک برگ مربوط به موقوفات نیز انجام شد ضمن اینکه صدور سند مالکیت موقوفات یکی از اولویت های سازمان است چون اخذ سند مالکیت مهمترین راه حفظ موقوفات است.
وی یادآور شد: امسال 300 میلیارد ریال حق مطالبه اشخاص حقیقی در مرحله کارشناسی قرار گرفت که در آینده نزدیک حکم قطعی در این خصوص داده می شود.
شریفی طرح حفظ قرآن کریم را یکی از اولویت های سازمان اوقاف دانست و تاکید کرد: در راستای حفظ قرآن کریم در شهرستان بانه در هفت ماهه اخیر کلاس هایی برگزار شد و با توجه به برنامه پنج ساله توسعه این امر در شهرستان محقق شده است.
وی گفت: عرصه 33 مدرسه این شهرستان اوقافی است و حدود 155 هزار مترمربع زمین اوقافی نیز در اختیار آموزش و پرورش است ضمن اینکه عرصه 22 اداره دولتی نیز موقوفه است که این دستگاه ها مستاجر اوقاف هستند و هر سال اجاره بهای آنها تمدید می شود.
وی با بیان اینکه هزینه احداث مساجد مردم محور است و دولت قادر به تامین هزینه های عمرانی و احداث مساجد نیست، اظهار داشت: هزینه های احداث مساجد توسط مردم پرداخت می شود.
شریفی با اشاره به واگذاری سرقفلی مغازه مساجد توسط هیات امنا گفت: سرقفلی مغازه های مسجدخان و مسجد جامع و بسیاری از مساجد دیگر شهرستان توسط اداره اوقاف واگذار نشده چون این کار توسط هیات امنای وقت انجام شده به صورتی که در هنگام احداث این مساجد افرادی بخشی از هزینه ها ساخت مسجد را پرداخت و در قبال آن سرقفلی مغازه با اجازه ای بسیار ناچیز به آنها واگذار شده است.
وی با اشاره به ارتباط موثر رسانه ها با اداره اوقاف و امور خیریه افزود: رسانه ها باعث تشویق و ترغیب مردم به وقف هستند و تاثیر زیادی در افزایش موقوفات و ترویج فرهنگ متعالی وقف در جامعه دارند.
به گزارش ایرنا، اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه در دهه وقف امسال 20 برنامه اجرا می کند که شامل نشست تخصصی با جامعه قرآنی و بررسی مشکلات مربیان قرآنی، دیدار و گفت و گو با اصحاب رسانه، دیدار مسئولان اوقاف با فرماندار، امام جمعه، اعضای شورای افتای شهرستان و بخشداران نمشیر، آرمرده و ننور است.
به گزارش ایرنا، در استان کردستان از میان 770 نیت در سطح کشور حدود 25 تا 30 نیت وجود دارد که باید در راستای ارتقای آن تلاش بیشتری کنیم.
هم اکنون 2 هزار و 132موقوفه با 14 هزار و 714 رقبه متصرفی و 2 هزار و 941 رقبه غیر متصرفی در استان کردستان وجود دارد.
از 15تا 25 آبان با عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
 
 
 
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار