• امروز جمعه دوم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مقابله با موقوفه خواری با جدیت دنبال شود

مقابله با موقوفه خواری با جدیت دنبال شود

نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به آثار و برکات وقف در جامعه، از مسئولان و متولیان امر خواست در زمینه مقابله با موقوفه خواری و برخورد قانونی با موقوفه خواران با جدیت تلاش کنند.

 سه شنبه 15 آبان 1397   96  0      

به گزارشروابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از خبرنگار ایرنا، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی روز سه شنبه همزمان با آغاز دهه وقف در دیدار مدیرکل و کارکنان اوقاف و امور خیریه کردستان اظهار داشت: ترویج و گسترش سنت حسنه وقف منجر به کاهش فقر در جامعه می شود بنابراین نباید اجازه دهیم که اموال موقوفه توسط سودجویان مورد تعرض قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه اجارات موقوفات به روز شده و حق و حقوق این حوزه اخذ شود، افزود: وقف در توسعه اشتغال نیز تاثیرگذار خواهد بود بنابراین باید خدمات وقف در زمینه های مختلف مشکل گشایی دیده شده و به قوانین وقفی تمکین شود.
نماینده ولی فقیه در کردستان همچنین با اشاره به تلاش برای تنوع دادن به موقوفات در سطح استان تاکید کرد: واقفین با نیت های جدید و مبتنی بر نیاز روز جامعه وقف کنند و موقوفات گذشته نیز به بهترین نحو ممکن نگهداری شوند.
وی یادآور شد: اصل و اساس وقف نگاه فرهنگی و دینی است لذا باید با فرهنگ سازی های لازم از این سنت حسنه برای مسایل مختلف فرهنگی از جمله کمک به ازدواج و تامین جهیزیه جوانان و هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان استفاده شود.
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه توسعه موقوفات موجب رضایت مردم خواهد شد و باید به بهترین شکل مدیریت شود، گفت: هم اکنون با فعالیت های خوبی مانند راه اندازی سامانه جامع، زیرساخت شفاف سازی و مدیریت موقوفات مهیا شده و امید می رود این روند تداوم یابد.
وی اضافه کرد: فرهنگ وقف یک ساز و کار خاص با شیوه ها و ابزارهای مدرن می خواهد و باید در مقابل سوالات پاسخگو بود و با تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم فضاسازی مناسب برای وقف انجام داد.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان افزود: وقف قبل از انقلاب وضعیت بسیار بدی داشت و بسیاری از املاک وقفی به غارت رفت و از بین رفت اما به برکت انقلاب نظم و انضباط موقوفات بسیار عالی شد که امیدواریم توسعه کمی و کیفی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، در استان کردستان از میان 770 نیت در سطح کشور حدود 25 تا 30 نیت وجود دارد که باید در راستای ارتقای آن تلاش بیشتری کنیم.
هم اکنون 2 هزار و 132موقوفه با 14 هزار و 714 رقبه متصرفی و 2 هزار و 941 رقبه غیر متصرفی در استان کردستان وجود دارد.
از 15تا 25 آبان با عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار