• امروز شنبه چهارم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

آیین‌های ماه محرم در کردستان/از طشت‌گذاری سریش آباد تا گل‌گیران در بیجار

آیین‌های ماه محرم در کردستان/از طشت‌گذاری سریش آباد تا گل‌گیران در بیجار

کردستان جدای از اینکه استان ویژه‌ای به لحاظ قومیت و مذهب است، آیین‌ها و مراسمات خاصی دارد که بیانگر وحدت شیعه و سنی است و ماه محرم تجلی این وحدت است که با آیین‌های خاصی همراه است.

 چهارشنبه 21 شهریور 1397   81  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان، به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، محرم که می‌آید شیعه و سنی در کردستان عزادار می‌شوند، فضا تغییر می‌کند، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها همه فضای محرمی به خود می‌گیرند، حتی این تغییر را می‌توان در فضاسازی‌ خیابان‌ها و کوچه‌ها دید.
هر ساله در این ایام مراسماتی در کردستان برگزار می‌شود، رسم و رسوم‌هایی که از گذشته تا بحال این استان به خود دیده است، اعتقاد مردم این استان اعم از شیعه و سنی به اهل بیت و خاصتا امام حسین(ع) در ایام سوگواری و در قالب مراسمات محرم بیشتر نمود می‌یابد.
مراسمات محرم در کردستان آنچنان با شور و حرارت برگزار می‌شود که گویی واقعه عاشورای حسینی(ع) تازه اتفاق افتاده و این از باور مردم به اسلام، ارزش‌های دین و جایگاه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سرچشمه می‌گیرد.
استان کردستان دارای دو بافت قومی کرد و ترک و مذاهب شیعه و سنی است که تمامی آنها هر ساله در ایام محرم در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی به عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) می‌پردازند.
طشت‌گذاری سریش آباد
آیین طشت‌گذاری یکی از مراسمات سنتی در سریش‌آباد است که همه ساله در آخرین شب‌های ماه ذیحجه برگزار می‌شود و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این شهر در قالب هیئت‌های سینه‌زنی با تشکیل حلقه عزا حسین حسین‌گویان در رسای شهدای دشت کربلا بر سر و سینه می‌زنند و گرداگرد طشت آبی به نشانه بستن آب بر روی اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، عطش و تشنگی کاروان کربلا سوگواری می‌کنند و در آخر آب متبرک این طشت در بین حاجت‌مندان و نیازمندان درگاه اهل بیت پیامبر مکرم اسلام (ص) توزیع می‌شود.
دسته اعراب هاشمی
دسته اعراب هاشمی هم یکی دیگر از مراسمات ویژه کردستان در ایام محرم است که در آن کودکان و نوجوانان با پوشیدن لباس ویژه اعراب به منزله کودکان کاروان کربلا گرداگرد اسبی که نماد ذوالجناح است بر سر و سینه‌زنان ندای «یا حسین مظلوم، حسین وای، ذوالجناح کو بابایم» سر می‌دهند و پیشاپیش دسته‌های عزاداری حرکت می‌کنند و اشک از دیده هر عاشق اهل بیت عصمت و طهارت (ع) سرازیر می‌شود.
حرکت علم‌ها و بیرق‌های عزاداری که بزرگ‌ترین آن علم بلندی منصوب به قمر بنی‌هاشم حضرت ابالفضل(ع) بوده و این امر نشانه این است که بیرق علمدار کربلا پس از گذشت 1400 سال همچنان بر زمین نیافتاده است.
علاوه بر این‌ها، گهواره حضرت علی‌اصغر(ع) بر روی شانه زنان در دسته‌های عزاداری و نیز زینب‌خوانی آیینی است که در برخی شهرهای کردستان اجرا می‌شود.
گل‌گیران بیجار
یکی دیگر از شیوه‌های سنتی اعلام ارادت مردم کردستان به امام حسین و ابراز ناراحتی از واقعه عاشورای حسینی(ع)، مراسم گل‌گیران بیجار است که در روز عاشورای حسینی برگزار می‌شود.
برای اجرای این مراسم، جوانان و مسوولان هیئت‌ها چند روز قبل از عاشورا به یاد خاک کربلا به حاشیه شهر می‌روند و مقداری خاک را تهیه و در جاهای مشخصی در داخل شهر بیجار ناخالصی‌های آن را به وسیله الک می‌گیرند و در صبح روز عاشورا خاک‌ها را با گلاب و آب مخلوط کرده و گل را برای اجرای مراسم گل‌گیران آماده می‌کنند.
عزاداران و سوگواران امام حسین(ع) و خاندان آن حضرت با حرکت دسته‌های عزاداری گل را به سر و صورت و تمام اعضای بدن خود می‌مالند و با دسته‌ها حرکت می‌کنند.
مردم سنندج در شب عاشورا در امامزاده پیرعمر و امامزاده پیرمحمد این شهر حضور می‌یابند و با روشن کردن شمع به دعا و نیایش و عزاداری می‌پردازند.
پخت حلیم در شب تاسوعا توسط زنان برخی از مناطق استان از جمله شهر سریش‌آباد از جمله رسوم دیگری است که در این استان در ایام محرم اجرا می‌شود و با این حلیم در صبح غم‌انگیز عاشورا از عزاداران پذیرایی می‌شود.
سینه‌زنی و زنجیرزنی دستجات عزادار و همچنین قربانی کردن گوسفند در جلو دسته‌های عزاداری و پخش شیر، شربت و خرما از دیگر مراسمات خاص استان کردستان در ایام محرم است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار