• امروز جمعه دوم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بزرگترین موقوفه کردستان در دل بافت تاریخی سنندج

بزرگترین موقوفه کردستان در دل بافت تاریخی سنندج

مسجد حاج شیخ محمد با 870 هزار مترمربع مساحت به عنوان بزرگترین موقوفه استان کردستان در دل محله آغه زمان سنندج با بافت قدیمی و تاریخی جای گرفته است.

 سه شنبه 16 مرداد 1397   103  0      

به گزارش خبرنگار ایرنا، از کوچه پس کوچه های قدیمی محله آغه زمان یکی از محلات قدیمی شهر سنندج که می گذری نماهای تاریخی و ساختمان های کاهگلی چشمانت را نوازش می دهد.
خانه های کاهگلی با قامتی بلند و درب های بزرگ در کوچه های باریک به هم فشرده شده جلوه ویژه ای به این محله قدیمی داده به گونه ای که انسان در این محلات گذر زمان را حس نمی کند.
با گذر از کوچه های تنگ و باریک این محله قدیمی، تغییر نوع بافت و معماری خانه ها، دیوارها، درهای چوبی و بزرگ جلب توجه می کند و با خود می گویی کاش بافت تمام کوچه و پس کوچه های این شهر اینگونه بود و یا در آن زمان ها زندگی می کردی.
بافت بسیاری از بناهای تاریخی این محله قدیمی همچنان حفظ شده و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده و هر سال بودجه ایی برای حفظ، نگهداری و مرمت آنها اختصاص داده می شود.
علاوه بر بناهای تاریخی، بناهای مذهبی زیادی از جمله کلیسای سنندج، کنیسه یهودیان و مسجد ملا احمد قیامتی و مسجد رشید قلعه بیگی نیز در دل این کوچه های کاهگلی قرار گرفته و مامنی برای ادیان مختلف است.
مسجد حاج شیخ محمد با 870 هزار متر مربع مساحت که با عنوان بزرگترین موقوفه استان کردستان شناخته می شود نیز در داخل همین محله قدیمی و با صفای شهر سنندج جای گرفته است.
این موقوفه بزرگ دارای 610 رقبه با کاربری های مسکونی، تجاری و اداری است و درآمد این رقبات برابر نیات واقف و برای هزینه های روزانه مسجد، تعمیر، مرمت و بازسازی آن هزینه خواهد شد.
اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان به عنوان متولی موقوفات در آستانه روز خبرنگار و برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این موقوفه بزرگ و نیات واقف و هزینه کرد عواید آن تور رسانه ای با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار کرد.
در این تور رسانه ای خبرنگاران از تعدادی از رقبات این موقوفه و قسمت های مختلف خود مسجد بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات و نیات واقف قرار گرفتند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سنندج در جریان این بازید به خبرنگاران گفت: موقوفه حاج شیخ محمد از بزرگترین موقوفات استان به شمار می رود و سابقه ثبتی آن به سال 1320 بر می گردد اما در سال 1379 عمل به وقف شده است.
ماموستا ادریس هنرور با بیان اینکه این موقوفه دارای 610 رقبه در عرصه های مختلف اداری، تجاری و مسکونی است، اظهار داشت: شهرک ارشاد، شهرک اتوبوس رانی، اداره تعاون روستایی، زندان مرکزی، مجتمع ایثار و بخشی از بلوار دکتر حسینی از جمله رقبات این موقوفه هستند.
وی تاکید کرد: رقبات عرصه مسکونی در اختیار خود مالک قرار دارد اما سالانه مبلغی به عنوان اجاره به اداره اوقاف پرداخت می کنند که برابر نیات واقف هزینه می شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سنندج افزود: مالکان این منازل در خرید و فروش و انتقال ملک خود آزاد هستند اما در هر نقل و انتقالی برابر قانون باید 10 تا 15 درصد به اداره اوقاف پرداخت شود.
وی اضافه کرد: امسال تاکنون 40 مورد نقل و انتقال در شهرک های ارشاد و اتوبوس رانی انجام شده و مالکان درصد تعیین شده برای هزینه کرد نیات واقف را پرداخت کرده اند چون در غیر این صورت انتقال انجام نخواهد شد.
ماموستا هنرور یادآور شد: اجاره و همچنین مبلغی که در زمان نقل و انتقال از مالک گرفته می شود برابر با نیات واقف و در زمینه نیازهای روزانه خود مسجد حاج شیخ محمد و تعمیر، بازسازی و مرمت آن و بخش کوچکی نیز برای هزینه های مساجد فاقد درآمد هزینه می شود.
بخشی از عواید و درآمد رقبات موقوفه حاج شیخ محمد صرف گسترش حجره طلاب این مسجد و تبدیل آن به مدرسه علوم دینی شده است و هم اکنون حدود 50 طلبه جوان از شهرهای مختلف و حتی برخی از استان های دیگر در این مدرسه مشغول تحصیل علوم دینی هستند.
یکی از اعضای هیات امنای مسجد حاج شیخ محمد در این رابطه می گوید: این مسجد به همت هیات امنا و با بهره گیری از درآمد نیات واقف در قسمت های مختلف بازسازی و مرمت شده و تنها مرمت قسمتی از حیاط آن باقی مانده است.
شریف توحیدی مقدم با بیان اینکه این مسجد در گذشته ها دور هم محل تدریس و تربیت طلاب بوده است، افزود: در گذشته فردی به نام حاج شیخ محمد در این مسجد مشغول به تربیت طلاب بود و بر همین اساس این مسجد با نام وی شناخته شده است.
وی یادآور شد: حجره موجود در داخل این مسجد که با عنوان مکان تحصیل طلاب مورد استفاده قرار می گرفت، 45 متر بود که پس از مرمت و بازسازی هم اکنون به ساختمانی با 100 متر مساحت در 2 طبقه تبدیل شده است.
هیات امنای مسجد حاج شیخ محمد با بیان اینکه هم اکنون حدود 50 نفر از جوانان شهرستان های مختلف استان و چند استان دیگر در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند، گفت: حدود 42 نفر از این افراد در اتاق های مجهزی که برای آنان احداث شده اسکان دارند و مابقی داخل شهر سنندج هستند.
یکی از مدرسان این مدرسه نیز با بیان اینکه تحصیل این طلاب از مقطع مقدماتی تا پیشرفته است، اظهار داشت: مباحث قابل تدریس در این مدرسه تفسیر، حدیث، اصول صرف و نحو، ادبیات و علوم دینی و قرآنی است.
ماموستا ساجد اداک گفت: ماهانه 250 هزار تومان از محل نیات موقوفه حاج شیخ محمد در اختیار هیات امنای مسجد برای هزینه نیازی های ضروری این طلاب از جمله خورد و خوراک آنان قرار می گیرد.
**سند اجاره بیش از سه هزار رقبه از رقبات کردستان اخذ شد
معاون بهره وری اقتصادی اوقاف و امور خیریه کردستان در حاشیه این بازدید گفت: سال گذشته سند اجاره بیش از سه هزار رقبه از رقبات استان کردستان اخذ شده و 217 رقبه نیز شناسایی و با متصرفین قرارداد اجاره بسته شده است.
مهدی سلیمانی افزود: اطلاعات توصیفی و مکانی چهار هزار و 151 رقبه هم سال گذشته در استان برداشت شده و امسال هم قرار است این اقدام در ارتباط با سه هزار رقبه انجام شود.
وی با بیان اینکه موقوفه مسجد شیخ محمدبه عنوان بزرگترین موقوفه استان دارای 610 رقبه است، یادآور شد: هم اکنون از حدود 400 نفر دیگر که اراضی این موقوفه را تصرف کرده اند درخواست انعقاد سند اجاره شده است که در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام می شود.
معاون بهره وری اقتصادی اوقاف و امور خیریه کردستان اضافه کرد: در حال حاضر بیش از سه هزار متر مربع از بقاع متبرکه و سه هزار مسجد هم در استان احداث، تعمیر و بازسازی شدند.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه کردستان نیز گفت: بخشی از عرصه های رقبه های موقوفه شیخ محمد و دیگر موقوفات استان در اختیار ارگان های دولت ی قرار دارد و مسئولان و کارکنان این سازمان زمان زیادی را صرف وصول این مطالبات می کنند.
حجت الاسلام میثم عباسپور با بیان اینکه عدم پرداخت بدهی ادارات مانع از اجرای نیت واقف به صورت کامل می شود، از ارادات و نهادها خواست بدهی خود را به این سازمان پرداخت کنند.
یک هزار و 50 مسجد و 70 مکان مذهبی اعم از آرامگاه، مقبره و امامزاده و مکان استقرار چهار قرآن تاریخی در استان کردستان وجود دارد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار