• امروز سه شنبه سی و یکم فروردین 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

گردشگری مذهبی ظرفیت ناشناخته و پنهان استان کردستان

گردشگری مذهبی ظرفیت ناشناخته و پنهان استان کردستان

کردستان نه تنها در حوزه میراث فرهنگی و زیبایی های طبیعی دارای استعدادهای منحصر به فردی است که در حوزه مذهبی نیز جاذبه های بی شماری دارد که تاکنون این جاذبه ها به خوبی شناسایی و معرفی نشده اند.

 دوشنبه 3 فروردین 1394   1882  0      

 
کردستان از استان های غربی ایران و در سلسله جبال زاگرس مرکزی واقع شده است و دارای ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر،۳۱ بخش ،۸۶ دهستان و بیش از ۱۷۰۰ روستا است.
کردستان از نظر داشتن جاذبه های گردشگری اعم از تاریخی و طبیعی یکی از استان های شاخص کشور است و از لحاظ گردشگری مذهبی هم پتانسیل لازم را دارد ولی متاسفانه تاکنون به صورت مطلوبی به آن پرداخته نشده و بخوبی به مردم و گردشگران معرفی نشده است.

درصورتیکه جویای اطلاعاتی در خصوص معرفی جاذبه های گردشگری مذهبی کردستان از اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری باشید بی شک مطالب ارزشمندی برای ارائه به متقاضی در دست ندارند و هنوز در رابطه با جمع آوری مطالبی در این رابطه اقدام نکردند.

یکی از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان علت موضوع مذکور را این گونه بیان کرد: به دلیل اینکه کردستان به عنوان استانی دارای گردشگری زیارتی و مذهبی در کشور شناخته شده نیست و این نوع گردشگری دراستان قوی نیست به همین دلیل به آن زیاد پرداخته نشده است.

این درحالی است که کردستان دارای اماکن مذهبی فراوانی است که می تواند زمینه جذب گردشگران و زائران زیادی را در طول سال به ویژه ایام تعطیلات نوروز فراهم کند ولی جای بسی تاسف است که مسئولان ما زیاد به منافع حاصل از این نوع گردشگری توجهی نداشته اند.

همگان براین مهم واقف اند که گردشگری یکی از بهترین راه های برقراری ارتباط افراد با مذاهب و فرهنگ های مناطق مختلف است وبازدید از بناهای تاریخی و مذهبی هم وسیله ای برای تحقق هرچه بیشتر این مسئله به شمار می آید.

تعدادی از اماکن مذهبی کردستان جزو آثارارزشمند تاریخی و فرهنگی ایران اسلامی هستند که درفهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده اند و نمونه آن مسجد جامع سنندج(دارالاحسان)، مسجد دومناره سقز و غیره است.

مسجد جامع سنندج

مسجد جامع سنندج (معروف به دارالاحسان) یکی از مهم‌ترین مساجد شهر سنندج محسوب می‌شود که دارای ۲ هزار و ۳۶۲ متر مربع مساحت و هزار و ۸۶۲ متر مربع زیر بناست، بنا بر اشعار موجود در این مسجد که به وسیله میرزا صادق اصفهانی متخلص به ناطق و میرزا فتح الله خرم سنندجی متخلص به خرم سروده شده، ساخت مسجد در سال های ۱۲۲۷ ه .ق تا ۱۲۲۸ ه .ق انجام گرفته است.

از خصوصیات عمده مسجد جامع سنندج می‌توان به دکورهای هفت رنگ، آجرهای لعاب کاری شده به جای سنگ کف پوش و نوشتن دو سوم از یک جزء قرآن بر روی کتیبه‌های مسجد اشاره کرد.

بخش عمده این بنا به آموزش اختصاص داشته و سه ضلع حیاط بنا مدرسه است و دوازده حجره برای آموزش در آنها تعبیه شده است. پنج حجره در ضلع شمالی برای طلاب علوم دینی، چهار حجره در ضلع شرقی و سه حجره در ضلع جنوبی حیاط مدرسه وجود دارد.

تمام این حجره‌ها از طریق ایوانچه‌های کوچکی که در پشت آن‌ها قرار دارد به حیاط (صحن) راه می‌یابند و در طرفین مدخل حجره‌ها دو پنجره با گره چینی هندسی تعبیه شده که برای تنظیم نور و حرارت است.

مسجد دومناره سقز

مسجد دو مناره سقز واقع در محله ميان قلعه سقز و در دامنه يگانه تپه تاريخی داخل شهر،يعني نارين قلعه، و در واقع در بافت قديم شهر، در خيابان امام خمينی و پشت حسينيه سقز واقع شده است.

اين مسجد در محيطي آزاد ساخته شده، و از هر طرف باز است ، از طرف شمال به يك كوچه سه متری محدود به تپه قلعه قديم نارين قلعه و خيابان امام، و از طرف جنوب به محوطه باز حوضخانه راه دارد.

در جهت غرب به يك گذرگاه چهار متری و از طرف شرق نيز به يك كوچه يك متری محدود است. اين مسجد در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبتي ۲۶۰۰ ، جزء آثار ملی كشور به ثبت رسيد.

ورودی اصلی اين مسجد ، در ضلع غربی قرار گرفته است ،اين در ورودی ، سر در آجری با بافت گره چيني آجر و كاشی زرد رنگ دارد، كه معرف دوره زنديه است.

گردشگری مذهبی کردستان

بعد از در ورودي، يك دالان ارتباطی برای رسيدن به شبستان مسجد قرار داردکه ابعاد اين دالان ارتباطي ، حدود ۳ در ۵/۳ متر است، كه از همين دالان به وسيله ۹ پله می توان به پشت بام مسجد رسيد. پله های اين راه ارتباطی، بدين صورت ساخته شده اند كه از چوبی برای لبه پله استفاده کرده، و برای ساخت پله ها پشت اين لبه چوبی را به وسيله سنگ های لاشه ، خشت خام و اندودكاه گل پر كرده اند.

هم در جوار و نزدیکی تعداد دیگری از اماکن مذهبی استان جاذبه های طبیعی گردشگری وجود دارد که در آنجا هم می توان زیارتی کرد و هم ازدیدن این جاذبه ها لذت برد که چنین شرایطی را امامزاده سید جلال الدین(ع)-باباگرگر در شهرستان قروه دارد که در جوار این امامزاده چشمه آب گرمی واقع است که هر سال تعداد زیادی گردشگر علاوه بر لذت بردن ازاین فضای دل انگیز برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری های پوستی از این مکان بازدید می کنند.

امامزاده هاجره خاتون(س)

بر اساس روایات موجود، این امامزاده ، خواهر امام رضا (ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان ، در کردسـتان رحلت فرمود و درمحله قدیمی سر تپوله سنندج به خاک سپرده شده است .

در مجاور این امامزاده، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد. این امامزاده در خیابان صلاح الدین ایوبی در میدان انقلاب واقع است .

امامزاده پیرعمر(ع)

در باب شجره این امامزاده گفته شده وی پسر بلافصل حضرت علی (ع) است و نام ایشان را سید عبدالصمد ذكر نموده اند و چون مدفنش در بلاد اهل تسنن اتفاق افتاده او را پیرعمر می خوانند.

گردشگری مذهبی کردستان

این مجموعه شامل مقبره ومسجد است. بنای اصلی مقبره در زمان سلیمان خان اردلان در سال ۱۰۴۰ هجری قمری ساخته شده و این بقعه در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی (ره) در مجاورت قلعه حكومتی سنه دژ قدیم قرار گرفته است.
 

امامزاده پیرمحمد(ع)

امامزاده محمد بن یحیی (ع) مشهور به " پیرمحمد" فرزند امامزاده پیرعمر(ع) است. او از اولین ساداتی است كه در این منطقه سكونت اختیار کرد. ساختمان جديد اين بارگاه و گنبد مخروطى شکل آن از تمام نقاط شهر ديده مى شود.این بقعه در میدان نبوت شهر سنندج، بالای تپه ای در گورستان قدیمی پیرمحمد واقع شده است.
 
 
 

قرآن تاریخی نگل

قرآن نگل يكی از جاذبه های گردشگری استان کردستان است که در روستایی به همین نام از توابع بخش «كلاترزان» سنندج كه در ۶۵ كيلومتري غرب سنندج و در مسير جاده سنندج - مريوان واقع شده، است.
 
 

گردشگری مذهبی کردستان

این قرآن به خط کوفي است که بيش از ۱۰۰۰ سال از کتابت آن می ‏گذرد وطول صفحات آن ۴۰ سانتی ‏متر و عرض آن ۳۵ سانتی‏متر است و در هر صفحه ۱۴ سطر نوشته شده است.

اين اثر مقدس و حيرت‏انگيز مذهبی و هنری، روستا و مسجد نگل را به موزه‏ای معروف تبديل کرده است.

امامزاده سید جلال الدین (ع) - باباگرگر

امامزاده سید جلال الدین از ازنوادگان امام سجاد(علیه السلام) است. بقعه زیبا و تاریخی این امامزاده در خارج از روستای متروکه باباگرگر در ۳۸کیلو متری شمال شرقی شهر قروه و در حاشیه رودشور واقع شده است.

مقبره امامزاده از چند بخش تشکیل شده، اتاق اصلی و گنبدی شکل آن در بخش جنوبی و اتاق‌های دیگر در ضلع شرقی جای دارد.

چشمه آب معدنی جوشانی از آثار طبیعی در کنار این امامزاده واقع شده است که منجر به جذب تعداد زیادی گردشگر به منطقه شده است. این چشمه آب معدنی که ترکیبی از گوگرد و آب است برای درمان بسیاری از بیماری‌ها پوستی مفید است.

امامزاده ابراهیم و اسماعیل (ع)

این امام بزرگوار ازنوادگان امام علی بن الحسین سجاد (ع) این پدر و پسر از بزرگان سادات جبل بودند که از دینور به کردستان مهاجرت کردند و سپس در اسفند آبادسکونت اختیار کردند و سید اسماعیل در سال ۶۵۰ یا ۶۵۵و سید ابرهیم در سال ۶۷۵ ه.ق وفات یافته است.

امامزاده جعفر (ع) - شهر دلبران

بقعه این امامزاده در ابتدای شهر دلبران در فاصله ۲۴ کیلومتری شهر قروه واقع شده است. نسب شریف امامزاده جعفر با پنج واسطه به امام زین العابدین (ع) منتهی می شود.

امامزاده زین العابدین (ع)

بقعه این امازاده مقابل ایوان شمالی بقعه امامزادگان هاجر و ساراخاتون (س) در گلزار شهدای شهر قروه واقع شده است.

گردشگری مذهبی کردستان

امامزاده زین العابدین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند.

امامزاده عقیل (ع)

این امامزاده در۷۰ کیلومتری شهر بیجار، در شهر حسن آباد یاسوکند از بخش کرانی واقع گردیده است. این بزرگوار که مورد احترام اهالی منطقه بوده دارای بنائی بسیار زیبا که مربوط به دوران صفویه بوده میباشد.

امامزادگان عبدالله ، اسماعیل و محـمد (ع)

این امامزادگان از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) می باشند .این بقعه متبرکه در دهستان پیرتاج واقع در ۶۵ کیلومتری شهرستان بیجار واقع شده است .

امامزاده حمزه عرب (ع)

امامزاده حمزه عرب از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است. این امامزاده در در مرتفع ترین قله ای از کوههای شهرستان بیجار بنام کوه حمزه عرب (ع) واقع در روستای حسن آباد حومه واقع شده است .
امامزاده صاحبه خاتون (س) خواهر امام رضا (ع)
امامزاده صاحبه خاتون (س) در ۲۷ کیلومتری شهر بیجار در تپه ای نزیک روستای دهبنه واقع شده است که از سال ۱۳۶۲ با همکاری هیئت امنا کار بازسازی این مکان متبرکه آغاز شده است.
افزایش ۳۰ درصدی گردشگر مذهبی در نوروز ۹۳ نسبت به ۹۲
علارغم تمامی کم توجهی هایی که به اماکن مذهبی برای ترویج و گسترش توریسم مذهبی می شود ولی به گفته مدیرکل اوقاف و امورخیریه کردستان در نوروز ۹۳ نسبت به ۹۲ شاهد افزایش ۳۰ درصدی گردشگر مذهبی در استان بودیم.
گردشگری مذهبی کردستان
سلمان روحی عنوان کرد: افزایش درآمد بقاع متبرکه استان حاکی از افزایش حضور گردشگران در این بقاع است.
وی یکی از برنامه های این اداره کل در ایام تعطیلات نوروز را برگزاری طرح آرامش بهاری در امامزادگان استان خواند واظهارداشت: اجرای این طرح از ۲۸ اسفند امسال آغاز شده و تا ۱۵ فرودین ادامه دارد.
وی ادامه داد: این طرح در حرم مطهر امامزاده هاجره خاتون(س)، پیر عمر(ع) سنندج، هاجر و سارا(س)، باباگرگر(ع)، پیر بابا (ع) قروه، امامزادگان پیر تاج(ع) بیجار در حال اجرا است.

گزارش؛ چنور صادقی
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار