• امروز جمعه بیست و هشتم خرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف های ورزشی خدمت بزرگی به بشریت است

وقف های ورزشی خدمت بزرگی به بشریت است

عضو تيم ملي كشتي فرنگي و دارنده مدال طلاي المپيك 2012 لندن با تبيين اهميت و نقش وقف در عرصه ورزش، وقف‌هاي ورزشي را به جهت خدمت به سلامت انسان‌ها، بزرگ‌ترين خدمت به بشريت دانست.

 شنبه 15 مهر 1391   583  0      

به گزارش روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان اوقاف و امور خيريه، قاسم رضايي در گفت‌وگويي با بيان اين مطلب افزود: افرادي كه در حوزه ورزش وقف مي‌كنند انسان‌هاي بزرگي هستند كه به بشريت خدمت مي‌كنند. به اعتقاد رضايي عدم توجه به ورزش، جامعه را دچار صدماتي مي‌كند كه برطرف كردن آنها صرف هزينه‌هاي گزافي را مي‌طلبد. لذا تقويت ورزش و توسعه وقف در اين حوزه هزينه‌هاي اضافي را كاهش مي‌دهد و در عوض آن هزينه‌ها را مي‌توان صرف تقويت اموري اساسي كرد.
اين كشتي‌گير كشورمان ادامه داد: وقتي افراد جامعه سلامت باشند هزينه‌هاي درماني كاسته مي‌شود و به جهت سلامت روحي افراد بسياري از اختلافات، نزاع ها، درگيري‌ها و تنش‌ها كاهش مي‌يابد و انرژي‌ها در مسير درست مصرف مي‌شود نه در جهت رفع اختلاف، كه اين امور نيز صرفه جويي اقتصادي را در بخش‌هاي مختلف منجر مي‌شود.
رضايي گفت: سالانه مبالغ هنگفتي صرف امور درماني، رفع اختلافات و كشمش‌هاي بي مورد، مشكلات روحي و رواني و سيگار و مواد مخدر مي‌شود كه توجه به ورزش و اهميت دادن به آن و قرار گرفتن در برنامه زندگي افراد مي‌تواند از آنها بكاهد.
وي با انتقاد از عدم اطلاع رساني در حوزه وقف‌هاي ورزشي گفت: به طور قطع بسياري از مردم نمي دانند كه مي‌توانند در عرصه‌هاي ورزشي حمايتگر باشند لذا اگر اطلاع رساني انجام شود، افزايش تعداد واقفان ورزشي، گسترده شدن ورزش در مردم و سلامت جامعه را موجب مي‌شود.
رضايي اظهار كرد: در توسعه فرهنگ وقف رسانه‌ها بايد به كمك سازمان اوقاف بيايند و با ابزاري كه در اختيار دارند وقف نوين و بسترهاي توسعه‌اي آن را بازگو كنند و به اين پرسش پاسخ دهند كه چرا جامعه امروز به وقف نيازمند است. رسانه‌ها مي‌توانند با تذكر مسئوليت الهي، انساني و تاريخي نسل حاضر در قبال آيندگان؛ اهميت عدالت بين نسلي را كه از طريق موقوفات تحقق مي‌يابد، بيان كنند.
به گفته وي افزايش اعتماد اجتماعي نسبت به وقف و موقوفات نيازمند اطلاع رساني متناسب با نيازهاي امروزي است. رسانه‌ها مي‌توانند با برجسته سازي نقش كمك‌هاي مردمي و احترام به واقفان و موقوفات گامي بلند در احياي سنت وقف بردارند.
رضايي پيشنهاد داد كه بسياري از زمين‌هايي كه در اقصي نقاط كشور باير رها شدند به خيرين معرفي شوند تا با سرمايه گذاري واقفان مجتمع‌هاي ورزشي همراه با امكانات ورزشي براي جوانان آن منطقه احداث شود.
وي خاطر نشان كرد: بسياري از قهرمانان ورزشي هستند كه خودشان همگام با مردم دراين امور وارد شدند. باشگاه ورزشي تاسيس كردند تا جوانان را بيشتر به ورزش سوق دهند و تشويق كنند كه ثمره همه اين اقدامات مثبت و خيرخواهانه نه تنها در زمان حيات واقفان بلكه براي هميشه جاودانه و ماندگار خواهد بود.
اين عضو تيم ملي كشتي فرنگي افزود: اين در حالي است كه وقف يكي از پشتوانه‌هاي ملت ايران در برابر تحريم‌ها است. وقف‌هاي نوين بستري براي توسعه عدالت است كه به عنوان مثال در حوزه‌هاي ورزشي امكان استفاده همگان از امكانات تسهيلات ورزشي فراهم مي‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار