کد خبر : 355136

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 16 بهمن 1399
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان کردستان
• 12 وقف جدید در شهرستان بانه ثبت شد
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت:12 وقف جدید همزمان با دهه فجر در شهرستان بانه ثبت شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف  امور خیریه کردستان به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام محمدکاروند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار کرد:12 وقف جدید همزمان با دهه فجر در شهرستان بانه ثبت شد.
وی گفت: خیران بانه‌ای در آغازین روزهای دهه وقف با حضور در اوقاف و امور خیریه شهرستان اقدام به ثبت وقف‌های در روستاهای اطراف این شهرستان نمودند و با این امر نیک نام استان کردستان را به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه وقف جمعی بیش از پیش مطرح کردند.
حجت‌الاسلام کاروند ادامه داد: اهالی روستای بیان دره شهرستان بانه یک زمین 300 متری و یک زمین 150 متری را با نیت ساخت مسجد و خانه عالم وقف نمودند همچنین اهالی روستای مجسه یک قطعه زمین 150 متری با نیت فعالیت‌های قرانی و یک رشته چشمه آب جهت بهره‌برداری مسجد را وقف کردند.
مدیرکل اوقاف کردستان افزود: اهالی خیر روستای بلکه یک منزل مسکونی 160 متری همچنین اهالی روستای ششه یکباب منزل 90 متری، روستای سیچان یکباب منزل 150 متری و مردم متدین روستای سالوک علیا یک منزل 150 متری را با نیت خانه عالم را وقف کردند.
حجت‌الاسلام کاروند خاطرنشان کرد: در وقف دیگری اهالی محترم روستای سیچان زمینی به مساحت 200 متر  و اهالی روستای گیادروان زمینی به مساحت 144 متر را جهت ساخت مسجد روستا وقف نمودند.
کاروند ادامه داد: همچنین خیر نیک‌اندیش توفیق قادری 700متر زمین را برای ساخت مسجد روستای عباس آباد بانه وقف کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان ارزش این 12 وقف را بیش از یک‌میلیارد تومان دانست و خاطر نشان کرد: ثبت این موقوفات می‌تواند نوید دهنده گسترش فرهنگ وقف‌های جمعی در استان باشد و امیدواریم مردم شریف و تدین استان در نیت‌های مختلف مذهبی،اجتماعی،درمانی، علمی و خیریه  با ثبت وقف‌های گروهی زمینه لازم برای توسعه و پیشرفت جامعه را فراهم آورند.
در استان کردستان 2313 موقوفه و 19014 رقبه موجود است.