• امروز چهارشنبه بیست و هشتم شهریور 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح ساماندهی و ارتقای داوری مسابقات قرآن کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مسجد شیخ محمد؛ موقوفه ای برای طلاب اهل سنت

مسجد شیخ محمد؛ موقوفه ای برای طلاب اهل سنت

مسجد شیخ محمد، با دارا بودن 610 رقبه یکی از بزرگترین موقوفه‌های سطح شهر سنندج است.

 سه شنبه 16 مرداد 1397   23  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان به نقل از  ایسنا، منطقه کردستان، در شهر سنندج بیش از 500 موقوفه وجود دارد که موقوفه شیخ محمد به واسطه دارا بودن 610 رقبه یکی از بزرگترین موقوفات شهر سنندج است.
این موقوفه که در محله آغه زمان واقع شده است دارای رقباتی در سطح شهر از جمله شهرک ارشاد، شهرک اتوبوسرانی، بخشی از بلوار دکتر حسینی و تعدادی از ادارات است.
طی چند سال اخیر در موقوفه مسجد شیخ محمد، بازسازی و تعمیراتی صورت گرفته است که امروز دوشنبه(15 مرداد) تور رسانه‌ای خبرنگاران استان کردستان جهت آشنایی با این موقوفه انجام شد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهر سنندج در این بازدید اظهار کرد: مساحت کل موقوفه شیخ محمد با رقبات آن بالغ بر 87 هکتار است که سابقه وقف آن به سال 1320 بر می‌گردد.
ماموستا ادریس هنرور ادامه داد: بخشی از رقبات این موقوفه که در مناطقی همچون شهرک ارشاد و شهرک اتوبوسرانی قرار دارد عرصه مسکونی بوده که سالانه از محل 15 درصد از عواید آنها کمک‌هایی صرف تعمیرات و بازسازی مسجد، طلاب مدرسه علوم دینی و ماموستا و خادم مسجد می‌شود.
وی گفت: همچنین براساس قانون، سالانه مبالغی از عواید موقوفات بزرگ را می‌توان به مساجدی که هیچ رقبه و منبع درآمدی ندارند اختصاص داد که در این راستا از محل
درآمدهای موقوفه شیخ محمد، کمک‌هایی به مساجدی همچون مسجد امام حسین عباس آباد، سید ابراهیم و ... صورت گرفته است.
 
شهر سنندج دارای 531 موقوفه است
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهر سنندج در ادامه با اشاره به اینکه در شهر سنندج 531 موقوفه وجود دارد، خاطرنشان کرد: 330 مسجد موقوفی در اداره اوقاف این شهرستان به ثبت رسیده و 95 درصد از نیات واقفان هم مربوط به صرف امور مساجد است.
در ادامه برای بازدید مسجد شیخ محمد، راهی محله آغه زمان شدیم و از مسیر کوچه‌های تنگ و خانه‌های کاه گلی به این مسجد رسیدیم.
بازدید از محل مدرسه تحصیل طلاب علوم دینی، کتابخانه و سایر قسمت‌های موقوفه شیخ محمد هم از دیگر بخش‌های این تور رسانه‌ای بود؛ در ادامه به شبستان اصلی مسجد رفتیم که طلاب علوم دینی اهل سنت در آنجا با نظم خاصی نشسته و مشغول فراگیری علوم دینی بودند.
معاون امور فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه استان کردستان هم در ادامه، سخنانی در مورد لزوم ترویج فرهنگ وقف در جامعه و موقوفه شیخ محمد ارائه و اظهار کرد: سنت حسنه وقف، از آغاز اسلام تاکنون وجود داشته و یکی از مواردی بوده که بسیار بر روی انجام آن تاکید شده است.
ضرورت انجام وقف متناسب با نیازهای جامعه
حجت الاسلام میثم عباسپور با اشاره به اینکه بهتر است موقوفات متناسب با نیازهای جامعه صورت گیرد، افزود: وقف‌های مشارکتی یکی از انواع وقف‌های جدیدی است که افرادی که به تنهایی توانایی وقف ندارند می توانند به صورت مشارکتی، خانوادگی و یا چند نفره در این امر خیر سهیم شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه مسئولیت و مدیریت مساجد با سازمان اوقاف است، تصریح کرد: مسجد باید توانایی تامین هزینه‌های خود را داشته باشد که ایجاد رقبات برای مساجد با هدف درآمدزایی صورت می‌گیرد.
معاون امور فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه کردستان همچنین به موقوفه شیخ محمد اشاره و اعلام کرد: خوشبختانه در این مسجد اقداماتی خوبی صورت گرفته و فضای محل تحصیل طلاب علوم دینی آن از سه نفر به 40 نفر افزایش یافته است.
وی ذکر کرد: از محل عواید رقبات موقوفه شیخ محمد، هزینه‌های تحصیل طلاب، خادم، ماموستا و هزینه‌های عمرانی مسجد تامین می‌شود و هدف ما اجرای امینانه نیات واقفان است.
 
بدهی ادارات مانع اجرای نیات واقفان می‌شود
حجت الاسلام عباسپور در پایان سخنان خود ضمن انتقاد از وصول نشدن مطالبات ادارات، خاطرنشان کرد: متاسفانه بدهی ادارات به اوقاف، مانع اجرای نیات می‌شود که لازم است ادارات دولتی اهتمام بیشتری نسبت به پرداخت مطالبات خود داشته باشند.
معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه کردستان هم در ادامه اظهار کرد: در سال 96 سند اجاره بیش از سه هزار رقبه منعقد شده و شناسایی 217 رقبه هم در استان صورت گرفته است.
مهدی سلیمانی افزود: همچنین اطلاعات توصیفی مکانی چهار هزار و 151 رقبه انجام شده و امسال هم قرار است سه هزار رقبه دیگر انجام شود.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر سه هزار و 500 متر ساخت، تعمیر و بازسازی رقبات را داشته‌ایم، عنوان کرد: همچنین سه هزار متر ساخت مساجد جدید را در سال سال گذشته انجام داده‌ایم.
معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه کردستان، موقوفه شیخ محمد را یکی از بزرگترین موقوفات استان با دارا بودن 610 رقبه اعلام کرد و گفت: در حال شناسایی 300 الی 400 نفر دیگر هم هستیم که زمین رقبات این موقوفه را تصرف کرده‌اند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مجموعه اوقاف کردستان آمادگی هرگونه شفاف سازی را در مورد عواید، درآمدها و هزینه کرد موقوفات استان دارد.
 
تحصیل 40 طلبه علوم دینی اهل سنت در موقوفه شیخ محمد
ماموستا ساجد آداک که کارشناس ارشد علوم امام شافعی را داراست و مدرس و ماموستای این مسجد هم هست، اظهار کرد: در حال حاضر 40 طلبه در مدرسه علوم دینی شیخ محمد از نقاط سنی نشین کشور مشغول به تحصیل هستند و فقط هفت الی هشت نفر از آنها بومی هستند.
وی خاطرنشان کرد: چهار نفر مدرس در سطح کارشناسی ارشد و دکترا در این مسجد و مدرسه علوم دینی آن مشغول به تدریس هستند و دروسی همچون حفظ قرآن، تفسیر، تجوید، حدیث، فقه، اصول، منطق، کلام، فلسفه اسلامی، صرف و نحو و ... را آموزش می‌دهند.
 
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار